Статистичний аналіз впливу судового збору на надходження справ; застосування штрафів за зловживання процесуальними правами, 2014-2018

Дослідження, Статистика, Судочинство

Прикріплені файли

26 вересня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) було представлено результати досліджень «Статистичний аналіз застосування судами запобіжних заходів, 2014-2018» та «Статистичний аналіз впливу судового збору на надходження справ та застосування штрафів за зловживання процесуальними правами, 2014-2018».

Дослідження проведені за грантової підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» Українським центром суспільних даних у партнерстві з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Зміни у судовій системі України: статистичний аналіз судових рішень».

Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) являє собою величезний масив інформації, яку за допомогою сучасних інструментів можна перетворити на дані і аналізувати статистично. Такий аналіз може дати розуміння наявності або відсутності змін у судовій системі.

У ході проведеного впливу судового збору на надходження справ було встановлено значну залежність кількості судових справ майнового характеру від розміру судового збору.

Господарські справи:

Рисунок5

Цивільні справи:

Рисунок6

Адміністративні справи:

Рисунок7

Зокрема, зростання ставок судового збору, починаючи з 2015 року, призвело до значного зниження кількості позовних заяв майнового характеру у цивільних, господарських та адміністративних справах. Аналогічна ситуація склалася із зростанням розміру судового збору при поданні апеляційних скарг на рішення суду, скарг у справі про банкрутство, заяв про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами – їх кількість також значно зменшилася.

При цьому, зменшення розміру судового збору за подання заяв про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову, заяв про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяв про скасування рішення третейського суду, заяв про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду, заяв про роз’яснення судового рішення призвело до поступового збільшення їх кількості.

Зміни розміру судового збору не позначилися або майже не позначилися на кількості позовних заяв немайнового характеру.

Аналіз застосування штрафів за зловживання процесуальними правами був важливий з огляду на те, що 15 грудня 2017 року набули чинності нові процесуальні кодекси (нові редакції Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та Господарського процесуального кодексу України).

Так, у 2018 році було сформовано практику застосування інституту заходів процесуального примусу у судових процесах. Серед заходів процесуального примусу найчастіше застосовувався штраф та привід.

Рисунок8

Серед усіх документів, що були опубліковані у ЄДРСР протягом 2018 р., і містили згадку про «процесуальний примус» (таких було 66077), лише 1740 стосувалися застосування (або відмову застосування) заходів процесуального впливу. Решта 64337 документів містили згадку «процесуального впливу» в іншому контексті.

Рисунок9

Рисунок10

Штрафи за зловживання процесуальними правами протягом 2018 року мали загалом тенденцію до зростання — як у плані кількості присуджених штрафів, так і щодо сумарних обсягів штрафів. Найменшу тенденцію до зростання кількості штрафів та їх сум зафіксовано у господарських справах (якщо не враховувати одноразовий пік, пов’язаний із однією справою).

Рисунок11

Рисунок12

Рисунок13

Рисунок16

Усього протягом 2018 року було ухвалено 719 штрафів у якості заходу процесуального впливу. Загальна сума таких штрафів склала 3 188 947 грн 96 коп.

Повний текст звіту «Статистичний аналіз впливу судового збору на надходження справ та застосування штрафів за зловживання процесуальними правами, 2014-2018» з діаграмами доступний для завантаження у форматі pdf (0,5 Мб). Також можна переглянути і завантажити масив оброблених даних (датасет, google spreadsheets).

Меню