Статистичний аналіз співвідношення обвинувальних та виправдувальних вироків, 2014-2018

Статистика, Судочинство

20 грудня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) було представлено результати дослідження «Статистичний аналіз співвідношення обвинувальних та виправдувальних вироків, 2014-2018»

Дослідження проведені за грантової підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» Українським центром суспільних даних у партнерстві з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Зміни у судовій системі України: статистичний аналіз судових рішень».

Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) являє собою величезний масив інформації, яку за допомогою сучасних інструментів можна перетворити на дані і аналізувати статистично. Такий аналіз може дати розуміння наявності або відсутності змін у судовій системі.

В Україні протягом останніх п’яти років зберігається критично низький відсоток виправдувальних вироків.

Якщо зростання кількості виправдувальних вироків і відбувалося, то таке зростання було незначним у межах одного відсотка. При цьому таке зростання у переважній більшості справ не було лінійним: після зростання, відбувалося падіння кількості обвинувальних вироків. Таким чином, можна стверджувати про те, що реформи останніх п’яти років не вплинули на збільшення кількості виправдувальних вироків у кримінальному процесі.

Єдиною категорією, яка аномально вибивається із загальною статистики є кримінальні провадження, що стосуються злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг. Відсоток кількості виправдувальних вироків зріс із 3,08% у 2014 році до 7,67% у 2018 році, що в рази перевищує співвідношення виправдувальних вироків у будь-якій іншій категорії справ. Більше того, у 2018 році було зафіксовано унікальний випадок для України, коли кількість засуджених за вказаною категорією злочинів була меншою ніж кількість виправданих та осіб, відносно яких було закрито провадження у суді.

Якщо говорити про перегляд вироків в апеляції, то у вказаній інстанції кількість розглянутих апеляційних скарг на вироки становить менше 20% кількості вироків, які були ухвалені судами першої інстанції за відповідний рік.

При цьому в апеляції доволі високі шанси, що вирок буде скасовано або змінено: залишаються повністю без трохи менше половини вироків, які переглядаються. Більше того, у такій категорії злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг такий показник ще нижчий: у 2015-2016 роках лише близько третини усіх вироків залишалися без змін після їх перегляду апеляцією.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

Повний звіт можна завантажити тут, а набір даних — отут.