Рідні мови в об’єднаних громадах — 20 років (по)тому

Відкриті дані, Демографія, Дослідження, Карти, Мова, Розробки

Під час перепису населення збирають дуже багато детальних даних. Але більшість з них публікуються тільки в розрізі країни або областей. Дані з деталізацією до рівня районів, громад, а особливо до рівня населених пунктів, дуже часто лишаються неопублікованими.

Дані щодо рідної мови населення в розрізі населених пунктів – одні з небагатьох, яким “пощастило” бути опублікованими. Можна подякувати за це, як не дивно, Януковичу і Партії регіонів. У 2012 р. вони протягнули у Верховній Раді закон «Про засади державної мовної політики» (т.зв. «закон Ківалова-Колесніченка»), згідно з яким для надання мові статусу регіональної було б достатньо, щоб її носії становили 10% населення відповідної області, міста чи району. Відтак, Держстат був зобов’язаний опублікувати ці дані.

Ми вирішили їх представити ці надзвичайно детальні дані у вигляді інтерактивного інструменту — об’єднавши усі населені пункти, для яких у 2001 році були зібрані дані щодо рідної мови громадян, — за новими об’єднаними територіальними громадами (ОТГ).

Важливо зазначити, що коли можуть бути більш свіжі та актуальні дані — невідомо. Навіть якщо перепис проведуть у 2022 році, то до публікації даних може пройти ще багато років. Або ж такі детальні дані Держстатом не будуть опубліковані ніколи (більш реалістичний варіант, насправді…). Так, між переписом і публікацією даних, що лежать в основі нашої візуалізації — пройшло більше 10 років.

https://socialdata.org.ua/projects/mova-2001/

(відкрити інтерактив у новому вікні)

Як це працює

За замовчуванням показано частку осіб, які під час перепису вказали, що їхня рідна мова — українська. Чим темніший колір, тим вища частка осіб цією мовою у громаді.

Можна обрати іншу мову, і карта автоматично перемалюється. Також можна змінити режим карти. Натиснувши на іконку з колами, на карті з’являться червоні кола, розмір яких відповідає абсолютному числу осіб з цією мовою у громадах.

Натиснувши на іконку з картограмою, можна вимкнути режим картограми (або знову увімкнути). До речі, для Криму ми прив’язали населені пункти 2001 року до «старих» районів та міст обласного значення (адже ОТГ в Криму ще не утворили).

Якщо натиснути на громаду, з’явиться детальна розкладка по усім рідним мовам для всіх населених пунктів, що у 2001 році були на території цієї громади. Для великих міст можна побачити розбивку за районами.

Всередині громади можна перемикатися між абсолютними значеннями і між відсотками (так буває краще видно відмінності між населеними пунктами або районами в місті).

Відповідні іконки справа дозволяють розгорнути цю табличку на весь екран, або ж закрити її.

Стрілочки біля назви мови в таблиці дозволяють сортувати дані за тієї чи іншою мовою (швидко знайти, де найменше або найбільше відповідних мовців).

Пошук зліва вгорі дозволяє шукати будь який населений пункт (або об’єднану територіальну громаду). Можна почати вводити назву, і з’являться підказки. Вибравши потрібний варіант, на карті з’явиться позначка — де розташований населений пункт чи громада. Використуваються назви населених пунктів 2001 року (до декомунізації).

Зверніть увагу, що шкала на картограмі для кожної мови відрізняється — діапазони генеруються автоматично, щоб найбільш наочно показати регіональні відмінності.

Додатково до інтерактивної візуалізації, також публікуємо набір даних, що лежить в основі.

Наявність таких детальних даних дає можливість не тільки краще і детальніше розуміти історичну мовну ситуацію в Україні, але й аналізувати їх у порівнянні з іншими даними. Зокрема, може бути досліджений зв’язок між поширенням тої чи іншої рідної мови та результатами голосувань на виборах. Детальні електоральні дані, зібрані, опрацьовані та представлені в рамках проекту «Електоральна пам’ять» (ukr.vote) дають можливість провадити наукові дослідження, вивчати їх з деталізацією до рівня виборчих дільниць, населених пунктів, громад, районів.

Проект «Електоральна пам’ять» здійснює Український центр суспільних даних за підтримки Національного фонду демократії (NED), США.