Як ми створювали системи збору даних про місцеві вибори

Відкриті дані, Місцеві вибори, Розробки

З 2015 року Український центр суспільних даних цілеспрямовано працював над розширенням, спрощенням доступу до даних місцевих виборів, у тому числі над створенням систем для збору, збереження та публікації максимально детальних даних. «Електронний кабінет ТВК», який ми створили і відтестували за підтримки ОБСЄ у 2019, може лягти в основу нової системи для адміністрування місцевих виборів по всій країні.

Історично, місцеві вибори інституційно були набагато менш прозорі, ніж вибори Президента чи Верховної ради. Єдина система збору та публікації даних про місцеві вибори відсутня.

Інколи, лише деякі ТВК (територіальні виборчі комісії, відповідають за організацію місцевих виборів— обласних, районних, міських, селищних і сільських рад, міських, сільських, селищних голів, старост) мають свої сторінки на сайтах міськрад, але дані там часто неповні. Важливо розуміти, що в Україні існує 10 619 ТВК. Деякі з них досі пишуть свої постанови від руки.

До 2010 року Центральна виборча комісія взагалі не опікувалася місцевими виборами. У 2015 році ЦВК стала публікувати на сайті суттєво більше даних, але детальні дані, зокрема результати голосування на рівні дільниць та округів, все одно відсутні. А від жовтня 2015 і дотепер ТВК різного рівня організували понад 25 тисяч місцевих виборів (і утворили майже 170 тисяч округів різного рівня).

Окрім того, дані про місцеві вибори на сайті ЦВК представлені недостатньо зручно, важко знайти інформацію де і коли відбуваються вибори на рівні міських, селищних, сільських рад та який їх результат.

Починаючи з 2015 року, Український центр суспільних даних цілеспрямовано працював над створенням систем, що допомогли б розширенням, спрощенням доступу до даних місцевих виборів, у тому числі над створенням систем для збору, збереження та публікації максимально детальних даних.

2015 р.

У 2015 році місцеві вибори відбулися за абсолютно новою для України системою. Ми спробували розібратися, як вона працює — і пояснити іншим, змоделювавши її з використанням реальних даних. Вибори підтвердили наші прогнози, і ми побачили і по декілька депутатів від одного округу, і округи без депутатів, і кандидати, які набрали найбільше голосів в окрузі, але не стали депутатами, і тд.

Одночасно ми створили і запустили систему веб-сайтів «громадських ТВК», платформу для збору, систематизації та публікації всіх можливих даних та інформації, які створюють ТВК, а також для публічного і прозорого паралельного підрахунку голосів. Так, платформа vybir.info містила дані про партії, що висувають своїх кандидатів, про самих кандидатів, інтерактивні карти округів та дільниць, детальні результати виборів.

vybirinfo

Система публічного паралельного підрахунку голосів дала партіям і кандидатам можливість контролювати один одного, конкурувати один з одним за допомогою детальних даних про результати голосування.

Платформа vybir.info працювала у семи містах на сході України (спочатку – у Бердянську Запорізької області, Краматорську та Слов’янську Донецької області, а згодом у Дніпрі, Дружківці, Маріуполі, Красноармійську) Результати голосувань та виборів доступні зараз за посиланням.

Цей інструмент допоміг повернути довіру до результатів виборів, а кандидатам – захистити свій результат виборів, убезпечитися від можливих маніпуляцій – або звинувачень у маніпуляціях. Так, Бердянський міський голова, програвши вибори, визнав це, опублікувавши детальні дані за дільницями на платформі vybir.info. У той же час, у Краматорську, у другому турі виборів міського голови, було попереджено спробу фальсифікації виборів — через публікацію детальних даних до рівня дільниць.

Платформа vybir.info була створена у рамках проекту «Прозорі місцеві вибори – 2015», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI).

2016 р.

Навіть мінімальні дані, принаймні інформація про факти проведення місцевих виборів не надто доступна на сайті ЦВК. Тому ми створили сайт «Місцеві вибори в територіальних громадах» — http://info-vybory.in.ua.

Веб-сайт візуалізує інформацію про те, де, коли, і які вибори відбувалися чи відбудуться в територіальних громадах України, а також, серед іншого, показує динаміку процесу об’єднання територіальних громад у часі. Для цього ми зібрали, обробили, відформатували дані про місцеві вибори у всіх громадах України, і поєднали із ГІС-системою, що дозволяє кожному охочому «у три кліка» знайти будь-яку громаду чи населений пункт України, і отримати інформацію про місцеві вибори.

infovybory

Інформація базується на даних Центральної виборчої комісії і оновлюється по мірі призначення та проведення виборів. Система навігації на сайті з одного боку багатовимірна, а іншого боку, максимально наочна та інтуїтивна.

Сайт «Місцеві вибори в територіальних громадах» було розроблено в рамках проекту «Розбудова спроможності в проведенні навчання у виборчому процесі та підвищення обізнаності виборців», що виконується Координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці та за запитом Центральної виборчої комісії за підтримки Канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку, Міністерства закордонних справ Норвегії та Уряду Королівства Данія.

2019 р.

Зважаючи на те, що єдиної електронної системи для всіх понад 10 тисяч ТВК — яка б допомагала б уможливила централізований збір даних про місцеві вибори — так і немає, ми взялися за її створення.

Так, протягом 2019 року, Український центр суспільних даних, за підтримки ОБСЄ, розробив модельний веб-ресурс для територіальних виборчих комісій. Модельний вебресурс ТВК складається з відкритого вебсайту для публічного відображення інформації про місцеві вибори (https://tvk2019.org) та внутрішньої частини, яка являє собою систему управління виборами на відповідній території за допомогою «Електронного кабінету ТВК».

Вебресурс вирішує завдання зі стандартизації інформації та потоків даних про місцеві вибори, автоматизації виборчих процедур (шаблони типових документів і звітності, створення округів, бюлетенів тощо), спрощення роботи ТВК з управління інформацією про вибори, публікування даних про вибори на сайтах ТВК.

Вебресурс є системою ведення даних упродовж всього виборчого циклу:

  • Створення округів (ми розробили спеціальний конструктор округів, з прив’язкою до конкретних виборчих дільниць)
  • Реєстрація кандидатів (у тому числі прив’язка кандидатів до округів)
  • Формування бюлетенів (автоматизований процес, на основі попередньо внесених даних)
  • Внесення даних про хід голосування (явка виборців, тощо)
  • Підрахунок голосів
  • Встановлення результатів
  • Реєстрація обраних

Частина даних, внесених в систему, автоматично публікується на «зовнішньому», публічному сайті конкретної ТВК.

Нижче представлено презентацію веб-ресурсу, яка описує основний її функціонал.

У грудні 2019 року відбулося пілотування розробленого веб-ресурсу — в умовах реальних місцевих виборів у деяких об’єднаних територіальних громадах. Так, 12 територіальних виборчих комісій взяли участь в апробації модельного вебресурсу ТВК під час виборчого процесу на перших виборах депутатів сільських, селищних, міської рад об’єднаних територіальних громад (ОТГ) і відповідних сільських, селищних, міського голів 22 грудня 2019 р.

У результаті Зіньківська міська виборча комісія Полтавської області, Великобірківська селищна виборча комісія, Нараївська та Вікнянська сільські виборчі комісії Тернопільської області у повному обсязі впоралися із завданням щодо введення даних про результати голосування.

Модельний вебресурс ТВК було розроблено в рамках проекту «Підвищення кібербезпеки і прозорості виборчих процесів в Україні», який Центральна виборча комісія реалізує спільно з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Місії США при ОБСЄ, Постійної місії Словацької Республіки при ОБСЄ, Уряду Федеративної Республіки Німеччини та Міністерства закордонних справ Норвегії.

Коли у 2015 році новостворений Український центр суспільних даних відкривав, чи навіть робив можливим збір детальних даних у форматі «сайту громадського ТВК», то зараз, у 2020 р. розроблений нами веб ресурс для ТВК може лягти в основу нової системи для адміністрування місцевих виборів по всій країні.