Виїхати на чужому рейтингу? “Клони” як сірі технології на виборах.

Вибори, Місцеві вибори, Теми

Сергій Васильченко, Український центр суспільних даних

Представники партії “Слуга народу” подали заяви до МВС, Нацполіції і Генпрокуратури у зв’язку з масовою реєстрацією кандидатів-клонів у одномандатних округах на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 р. Ці самовисуванці місцем роботи (заняттям) вказали організації, в назвах яких є словосполучення “Слуга народу”, або приписали собі членство у партії. Схожа практика була використана на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25.05.2014 р., тож можна побачити, який це дало результат.

Вибори до Київради у 2014 р. співпали з найвищим рейтингом політичної партії “УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, тож багато було охочих балотуватись під її “парасолькою”. І це бажання було обґрунтованим, з 59 офіційно висунутих партією кандидатів 47 виграли у своїх округах.  Серед них був і “парашутист” з м. Ніжин, адвокат Харченко Олександр Володимирович. Перед тим він безуспішно пробував вибороти мандат народного депутата України у рідному окрузі № 209 – набрав лише 3% голосів. Після того цей ніжинський адвокат вирішив захищати інтереси киян у Київраді і висунувся у окрузі № 25 (Дніпровський район), де виграв вибори, набравши 26,2%. Напевно, вирішальну роль у такому результаті відіграло його висування від УДАРу.

Але в деяких округах, окрім офіційних висуванців від УДАРУ, були і безпартійні самовисуванці, у яких місцем роботи (заняття) були вказані ГО “УДАР” та ТОВ “Удар”. У більшості випадків, прізвища таких кандидатів були так підібрані, щоб бути вище у бюлетені відносно офіційних висуванців від партії. 

Інформації, хто був ініціатором такого маскування та з якою метою це робилось, немає.

Перелік округів з різними “удар”-івцями та їх результатами представлено у таблиці.

Округ Ім'я Партійність Суб'єкт висування Місце роботи (заняття) Місце проживання % голосів
1 Баженов Костянтин Олександрович Безпартійний Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 7.0
1 Найдьонов Олександр Валерійович Безпартійний УДАР Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) м. Київ 17.4
1 Павленко Іван Володимирович Безпартійний Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 2.1
7 Данилець Віктор Леонідович Безпартійний Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 5.8
7 Левада Сергій Якович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" УДАР Благодійна організація "Благодійний фонд Наш дім – Дарниця" м. Київ 20.5
9 Давиденко Євген Віталійович Безпартійний Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 5.4
9 Секела Руслан Михайлович Безпартійний УДАР ГО "ВК Наступ" м. Київ 17.6
10 Берещенко Олена Євгеніївна Безпартійна Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 4.8
10 Гусєв Олександр Олександрович Безпартійний УДАР ВО "Укрдержліспроект" м. Київ 15.1
31 Сабадош Тетяна Іванівна Безпартійний Самовисування ТОВ "Удар" м. Київ 1.7
31 Столар Вадим Михайлович Безпартійний Самовисування ГО "УДАР" м. Київ 38.1
31 Люльчак Ольга Михайлівна Безпартійна УДАР ТОВ "СК-Технології" м. Вознесенськ Миколаївської обл. 6.3
40 Несін Олег Сергійович Безпартійний Самовисування ГО "УДАР" м. Київ 0.9
40 Окопний Олексій Юрійович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" УДАР ТОВ "Медіаполіс" м. Київ 25.0
53 Котенко Сергій Геннадійович Безпартійний Самовисування ГО "УДАР" м. Київ 3.4
53 Костюшко Олег Петрович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" УДАР Асоціація "Український екологічний альянс" м. Київ 24.7
55 Горай Олена Володимирівна Безпартійна Самовисування ТОВ "УДАР" м. Київ 11.0
55 Зіневич Павло Олексійович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" УДАР ТОВ "ПІК ВАСКО" м. Київ Знявся з виборів

Серед таких “УДАРівців” найкращі показники були у Столара Вадима Михайловича (округ №31 – Оболонський р-н.) – 38,1% та Горай Олени Володимирівни (округ №55 – Солом’янський р-н.) – 11%. 

У випадку зі Столаром, досить тяжко оцінити, наскільки допомогла йому належність до ГО “УДАР”. Адже він у 2012 р. балотувався на тій же території, по округу № 217 (Оболонський район) до Верховної Ради. Тоді він зайняв друге місце з 25,45%. Але після поразки він не перестав працювати по району. Також і офіційний висуванець від УДАРу в цьому окрузі був відверто слабкий. Все це дозволило Столару отримати найбільшу кількість голосів виборців з-поміж 60 депутатів-мажоритарників у Києві у 2014 році (тоді була ще змішана система).

Інша склалась ситуація з кандидаткою Горай, ці 11% вона отримала виключно через те, що було вказано її місце роботи як ТОВ “УДАР”. Бо в її окрузі офіційний висуванець від УДАРу зняв свою кандидатуру на користь іншого, тому, напевно виборці, шукаючи когось з УДАРу, віддавали свій голос за неї, хоча вона не проводила взагалі виборчої кампанії, лише була зареєстрована.

На виборах до Київради у 2014 р. ефективність імітації висування була кращою від технології висування двійників кандидата (коли кандидати мають, як мінімум, однакові прізвища). На виборах двійники, як правило, отримували до 10% від кількості голосів основного кандидата, а зазвичай 2-3%. Найбільший показник двійника був на виборах до ВР у 2014 р. на одномандатному виборчому окрузі №191 (Хмельницька область). Там основний кандидат самовисуванець – Бондар Віктор Васильович отримав 18,61%, а його двійник самовисуванець Бондар Віктор Іванович – 4,13%, це більше 22% від основного кандидата. Але в цьому конкретному випадку, двійнику вели повноцінну виборчу кампанію, а не просто зареєстрували. А, як видно з таблиці, на виборах до Київради у 2014 р. лише в одному окрузі кандидат “ударівець” отримав менше 10% від “справжнього”, в решті округів показники були вищі 10%.

Проте, ефект висування від таких організацій як: Громадський рух “Слуга Народу”, ГО “Громадський рух “Слуга Народу”, ПП “ЗЕ! Слуга Народу”, БО “Слуга народу”, БФ “Слуга народу” та ін., може бути гіршим ніж у ГО “УДАР” та ТОВ “Удар”. Тоді київські місцеві вибори співпали з президентськими, і у багатьох киян, які, наприклад, здають свої квартири, прокинулася громадянська свідомість, і вони приїхали голосувати за місцем своєї реєстрації. Так як у більшості випадків вони проживали в інших районах Києва, або взагалі за його межами, то такі виборці мали свої особливості:

  • не потрапляли під дію агітаційних кампаній, які проводились в округах
  • в основному вони були прихильниками Порошенка, тож і на місцевих більше орієнтувались на УДАР, від якого, за попередньою домовленістю, балотувались і представники партії Порошенка “Солідарність”  

Масовий наплив таких виборців спричинив черги на виборчих дільницях. Тож не дивно, що вони та інші втомлені виборці допускали помилки при заповненні бюлетенів.

А на позачергових виборах до Верховної Ради 21 липня 2019 р. навряд чи буде такий сплеск активності.

Ще на виборах до Київради у 2014 р. були зафіксовані випадки “порушення партійної дисципліни”, у деяких округах одночасно балотувались самовисуванцями члени УДАРу і безпартійні висуванці від УДАРу.

Округ Ім'я Партійність Суб'єкт висування Місце роботи (заняття) Місце проживання % голосів
16 Братищенко Юрій Олександрович Безпартійний УДАР Фізична особа-підприємець м. Київ 14.45
16 Цешенко Антон Юрійович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" Самовисування Тимчасово не працює м. Київ 5.11
23 Даниленко Віталій Васильович Безпартійний УДАР КО "Дитячо-юнацька спортивна школа "Школа Боротьби" м. Київ 31.97
23 Кондратенко Віктор Іванович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" Самовисування ТОВ "УМК Інвестиційна будівельна компанія" м. Київ 13.14
26 Міщенко Олександр Григорович Безпартійний УДАР ТОВ "Столична правова фундація" м. Київ 36.46
26 Філозоф Микита Леонідович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" Самовисування ПП Виробниче Комерційне підприємство "Укрпромтехпостач" м. Київ 5.69
28 Кондратенко Володимир Вікторович Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" Самовисування ТОВ"УМК" м. Київ 6.96
28 Маляревич Олесь Вікторович Безпартійний УДАР ТОВ "Кіномедіа" м. Київ 37.69

 

У всіх випадках безпартійні висуванці від УДАРу отримали більше голосів ніж самовисуванці з стажем членства у цій же партії. 

На цих виборах зафіксовано 8 порушень “партійної дисципліни” з “Слугою народу”. Так, у виборчому окрузі №206 (Чернігівська область) зареєстровано кандидатом Третяка Сергія Вікторовича, який вказав, що він є координатором ГО “ПП “СЛУГА НАРОДУ” та членом ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”. Втім, представник партії “Слуга народу” Олександр Качура заявив, що це самозванці, та що вони подали заяви до правоохоронних органів про введення в оману виборців.

Різні варіанти з клонами, як з однофамільцями, так і з імітацією висування від певної партії, належать до “сірих” методів і формально не порушують законодавство. Тож виборчі комісії не можуть відмовити у реєстрації таких кандидатів, якщо всі подані документи підготовані якісно. А побороти цю проблему може підняття рівня як партій, так і культури виборців. Коли партії будуть ефективно співпрацювати з виборцями, а не створюватись під вибори, а виборці будуть обирати не емоціями, а розумом.

 

Меню