Підсумок проведення публічних паралельних підрахунків голосів в Бердянську, Краматорську, Слов’янську, Дружківці, Дніпропетровську

Вибори, Місцеві вибори, Напрямки, Проекти, Прозорі місцеві вибори 2015, Розробки, Теми

28 жовтня 2015 р. в Києві та 30 жовтня 2015 р. в Бердянську, Краматорську та Слов’янську відбувся ряд прес-конференцій, що мали на меті визначити наскільки прозорими були місцеві вибори та підсумувати проведення публічних паралельних підрахунків голосів в Бердянську, Краматорську, Слов’янську, Дружківці, Дніпропетровську.

pc3.1

Прес-коференція, Краматорськ, 30.10.2015, Сергій Васильченко

Для того, щоб повернути довіру до результатів виборів Український центр суспільних даних в рамках проекту «Прозорі місцеві вибори – 2015» запропонував партіям і кандидатам інструмент для проведення паралельного підрахунку голосів в он-лайн режимі – на платформі http://vybir.info. Метою публічного паралельного підрахунку голосів також було допомогти кандидатам захистити свій результат виборів, убезпечитися від можливих маніпуляцій – або звинувачень у маніпуляціях.

668074

Прес-конференція, УНІАН, Київ, 28.10.2015, Андрій Горбаль

До дня виборів на платформі http://vybir.info також розміщувалася вся офіційна інформація про місцеві вибори у пілотних містах: постанови відповідних ТВК, інформація про округи та інтерактивні карти округів, інформація про партії та кандидатів. Таким чином, забезпечувалися рівні можливості кандидатам та партіям представити себе перед виборцями; інституційний рівень прозорості місцевих виборів.

Так, в систему було введено 425 постанов міських виборчих комісій: 67 у Бердянську, 104 в Краматорську, 143 в Слов’янську, 12 в Дружківці (в процесі введення). Всього для ознайомлення виборцями було введено дані про 2224 кандидати, що балотувалися до місцевих рад та на посади міських голів у пілотних містах.

668162

Прес-конференція, УНІАН, Київ, 28.10.2015, Сергій Васильченко

Спочатку проект здійснювався у м. Бердянськ (Запорізька область), м. Краматорськ і м. Слов’янськ (Донецька область). Згодом до проекту долучилися Дніпропетровськ і Дружківка (Донецька область). Громадські організації у цих містах захотіли скористатися платформою vybir.info, щоб надати виборцям у своїх містах зручний інструмент як для ознайомлення з кандидатами, так і для прозорого процесу підрахунку голосів та визначення результатів виборів.

pc3.2

Прес-конференція, Краматорськ, 30.10.2015, Ярослав Рожило

Чи були вибори у цих п’яти містах прозорими? Під прозорістю ми розуміємо загальний інституційний рівень вільного доступу громадян до виборчих даних – інформація про виборчу систему, про кандидатів, рішення ТВК, процес підрахунку голосів і встановлення результатів. Своєю платформою ми цей рівень підвищили – принаймні у трьох пілотних містах.

Щодо всіх ТВК, що входили до наших пілотних міст, на відповідних сайтах (berdyansk.vybir.info, kramatorsk.vybir.info, slovyansk.vybir.info) була оперативно розміщена інформація про ТВК та кандидатів. У двох містах, що приєдналися до проекту згодом – встигли розмістити лише інформацію про кандидатів (постанови ТВК публікуюються вже пост-фактум). При цьому, варто зазначити, що не всі ТВК однаково легко «ділилися» копіями своїх постанов для публікації на наших сайтах (незважаючи на те, що це є відкрита і публічна інформація). Також існує інформація, яку кандидати мають подавати до ТВК, яка потім не оприлюднюється – декларації, автобіографії та ін. Тут виникає питання, навіщо тоді її подавати, адже дані у деклараціях чи біографіях не впливають на реєстрацію чи відмову.

В рамках проекту було запропоновано всім штабам партій та кандидатів взяти участь у паралельному підрахунку голосів. Для цього укладалися угоди із зацікавленими партіями / кандидатами, проводилися тренінги щодо введення даних в систему.

В результаті, вводити дані у публічну систему паралельного підрахунку голосів погодилися:

  • У Бердянську: ПАРТІЯ “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА “СОЛІДАРНІСТЬ”, Партія ветеранів Афганістану, Партія “Відродження”, Партія “Справедливість”, Політична Партія “Опозиційний блок”, Радикальна партія Олега Ляшка.
  • У Краматорську: Кандидат Кутепов Микола Леонідович, Кандидат Сергієнко Володимир Олександрович, Молодіжна партія України, ПАРТІЯ “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА “СОЛІДАРНІСТЬ”, Партія Сергія Тігіпка “Сильна Україна”, Політична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” , Політична Партія “Опозиційний блок”
  • У Слов’янську: Політична партія Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, Політична партія “Об’єднання “САМОПОМІЧ”
  • У Дніпропетровську: Партія “Громадська сила”, Політична партія “Об’єднання “САМОПОМІЧ”, Політична Партія “Опозиційний блок”.
  • У Дружківці, що приєдналася до проекту незадовго до самих виборів, дані від ТВК вводять громадські активісти, журналісти газети «Наша Дружківка».

В цілому, до дня виборів у пілотних містах (Бердянськ, Краматорськ, Слов’яньск) можна вважати, що виборчий процес був прозорий. У день голосування та під час наступного підрахунку голосів та встановлення офіційних результатів виборів – ми не можемо сказати, що цей процес був повністю прозорим:

  1. Не всі партії збирали і вводили до системи детальну інформацію про явку виборців по дільницям на 12.00, 16.00, 20.00 години.
  2. Жодна із партій не вела оперативний он-лайн підрахунок голосів. Усі штаби, які вводили інформацію в систему vybir.info, працювали все ж «по-старому»: вносили дані вже після того, як отримували протоколи на руки. Але те, що є можливість для різних штабів навіть пост-фактум вводити детальні дані голосування по дільницях, піднімає прозорість, дозволяє партіям взаємно контролювати підрахунок голосів. Якщо дані не співпадають – то у партій чи кандидатів виникають логічні питання уже один до одного.
  3. Автоматизована система визначення переможців – дала можливість відразу бачити тих кандидатів, що можуть стати депутатами або міськими головами – відповідно до введених різними штабами даних. Такою інформацією про попередній персональний склад місцевих рад оперативно скористалися місцеві ЗМІ.
Меню