Вчора, 31 серпня 2017р., Центральна виборча комісія прийняла постанову № 170, якою внесла зміни до своєї постанови від 18 серпня 2017 року № 164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року».

Серед прийнятих змін фігурує «виключення 13 позиції у додатку 22 до постанови». Тобто, фактично, йдеться про скасування перших виборів у Водянській сільській об’єднаній територіальній громаді Шполянського району Черкаської області.

Причиною такого рішення ЦВК стало рішення депутатів Лип’янської сільської ради, які ухвалили відмову від приєднання до об’єднаної територіальної громади з центром у Водяному.

Українське законодавство не передбачає процедури виходу з процесу об’єднання, але ці процеси не завжди йдуть гладко, і тому виникають «курйози» – як це трапилось раніше у Сумській області.

Так у вересні 2016 р. Горобівська, Іскрисківщинська, Коршачинська, Ободівська, Павлівська, Рижівська і Річківська сільські ради Білопільського району прийняли рішення про добровільне об’єднання в Річківську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Річки. 7 жовтня 2016 року ЦВК призначила у громаді перші вибори на 18 грудня 2016 року (у той день одночасно мали відбутися перші вибори у 143 об’єднаних громадах).

Втім, 10 листопада 2016 року за позовом мешканки Павлівської сільради Білопільський районний суд Сумської області визнав незаконним та скасував рішення 11-ї сесії VII скликання Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області від 25 серпня 2016 року «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

А 24 листопада сільські ради, що об’єдналися, скасували свої рішення про добровільне об’єднання.

Тож перші вибори у громаді, призначені на 18 грудня, не відбулися – ніхто не бажав балотуватись. Тому Річківська сільська виборча комісія постановою від 5 січня 2017 року № 10 призначила повторні вибори голови та депутатів Річківської сільської ради Річківської сільської об’єднаної територіальної громади Білопільського району Сумської області на 5 березня 2017 року. Але Білопільський районний суд 11 січня 2017 р. визнав цю постанову незаконною та скасував її.

Отже, рішення про утворення громади і проведення повторних виборів були скасовані, але на момент скасування цих рішень повідомлення про створення громади вже було опубліковане у «Відомостях Верховної Ради», а громада включена до електронного довідника «Україна. Адміністративно-територіальний устрій», розміщеного на офіційному веб-порталі Верховної Ради України.

В результаті ми маємо ситуацію коли формально «існує» Річківська сільська територіальна громада, а в реальності, і надалі функціонують окремі Горобівська, Іскрисківщинська, Коршачинська, Ободівська, Павлівська, Рижівська і Річківська сільські ради.

Можливо, щоб не отримати ситуацію подібну до Річківської ОТГ, ЦВК і скасувала призначення перших виборів у Водянській ОТГ.

Напевно, тим хто спеціалізується на процесі утворення об’єднаних територіальних громад варто ґрунтовно проаналізувати такі неординарні випадки та внести відповідні зміни у нормативні документи.