Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні: відкриті дані ЄДРПОУ

Важливо, Гендер, Дослідження, Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні, Напрямки, Проекти, Статистика, Теми

В Україні завдяки суттєвому прогресу у сфері відкриття державних даних масив Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців (ФОП) та громадських формувань (ЄДРПОУ) є доступним у форматі відкритих даних. Статистичний аналіз на основі даних ЄДРПОУ дозволяє зробити певні висновки щодо гендерного розподілу керівників підприємств та організацій, а також приватних підприємців, і заповнити у такий спосіб певні прогалини в статистиці. Це дослідження є спробою поглянути на тенденції лідерства чоловіків і жінок у офіційно зареєстрованих установах, організаціях та підприємствах, у тому числі у розрізі галузей та видів діяльності (за Класифікацією видів економічної діяльності КВЕД-2010), а також регіонів, типів населених пунктів. Окрім висновків щодо чоловіків і жінок на керівних позиціях, дослідження також демонструє можливості роботи з відкрити даними, що оприлюднюються державою, для громадських організацій, бізнес-асоціацій та, власне, самих органів влади.

Досліджуйте детальні дані у гендерному вимірі за різними галузями за допомогою інтерактивної візуалізації:

Дослідження проведено в рамках проекту Програми розвитку ООН в Україні «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств», що впроваджується за фінансової підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань, та у співпраці з ГО «Ліга ділових та професійних жінок України» та Українським центром суспільних даних.

Завантажити або переглянути друковану версію звіту (pdf):

Методологія

Досліджувані питання

Питання гендерної рівності, зокрема щодо жіночого підприємництва, ролі жінок і чоловіків на керівних посадах, у бізнесі, дебатуються вже досить давно. Щодо гендерної нерівності в Україні переважно існують такі уявлення:

  • «ЦЕ ЖІНОЧА СФЕРА ДІЯЛЬНОСТІ»: жінки частіше працюють у тих сферах, які пов’язані з традиційно жіночими видами діяльності у домогосподарстві (догляд та навчання дітей, харчування (вирощування продуктів харчування, приготування їжі), виробництво та догляд за одягом та інше побутове обслуговування, нагляд за станом здоров’я членів сім’ї, організація відпочинку).
  • «СКЛЯНА СТЕЛЯ»: жінки працюють як наймані працівники нижчої та середньої ланки у багатьох галузях, але нечасто стають першими особами установ та організацій чи бізнесу.

Якщо лишити осторонь низку законодавчих положень, які в принципі дискримінують жінок щодо доступу до тих чи інших видів зайнятості (зокрема до величезної кількості посад у армії), переважно без відповіді залишалися такі питання: 1) частка жінок на керівних посадах; 2) роль жінок у бізнесі як власниць бізнесу чи керівниць підприємств; 3) дисбаланс жінок та чоловіків (у першу чергу, керівників чи власників) за галузями або ж у детальному вимірі за регіонами.
Запитання, на які ми спробували дати відповіді у цьому дослідженні, такі:

  1. Наскільки великим є гендерний дисбаланс серед керівників організацій та підприємців в Україні?
  2. У яких галузях та видах діяльності більше керівників- жінок, з чим це може бути пов’язано?
  3. Чи існують якісь регіональні чи географічні особливості гендерного розподілу керівників та підприємців?
  4. Наскільки ситуація в Україні відрізняється від стану справ в інших країнах?
  5. Виявити, наскільки тези та стереотипи щодо «жіночих сфер» та «скляної стелі» застосовні до України і яка ж, усе-таки, роль жінки-лідера в економічному житті?

Обробка даних  ЄДРПОУ

Хоча у публічно доступних файлах Мінюсту, опублікованих на порталі відкритих даних data.gov.ua, відсутнє окреме поле «стать», вони містять прізвище, ім’я та по-батькові фізичних осіб – підприємців та керівників юридичних осіб.Відповідно, використання спеціалізованого програмного забезпечення дає можливість ідентифікувати стать фізичної особи – підприємця або керівника юридичної особи з реєстру, використовуючи для ідентифікації суфікси по батькові «-ович / -ич» для чоловіків та «-івна / -ївна» для жінок (у випадку українських імен) та «огли» для чоловіків і «кизи» для жінок у випадку деяких тюркських імен.

Попередні, найбільш загальні висновки аналізу масиву були представлені широкій громадськості та обговорені під час Всеукраїнського бізнес-фесту «Ліга жіночого успіху», що відбувся у Чернігові 19–20 травня 2017 р.

Результати більш глибокого аналізу даних ЄДРПОУ у гендерному розрізі представлено у цьому звіті. Обробка первинних даних, завантажених із Порталу відкритих даних, з метою ідентифікації статі керівника юридичної особи або фізичної особи – підприємця відбувалася за допомогою мови програмування Python із застосуванням бібліотеки lxml, а також за допомогою системи керування базами даних PostgreSQL.

 

Етапи обробки

1. Синтаксичний розбір завантажених з Єдиного державного веб-порталу відкритих даних файлів XML (розбір суфіксів по батькові для визначення статі, а також розбір адрес реєстрації на складові частини — області, райони областей та населені пункти) та їх конвертація в формат CSV (для забезпечення інтероперабельності в подальшому).

2. Створення файлів у форматі CSV:

  • перелік міст обласного значення України;
  • дані щодо кількості населення міст України;
  • допоміжні довідники на основі Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010), а також перехідних таблиць із ДК 009-96 «Класифікація видів економічної діяльності» і КВЕД-2005 до КВЕД-2010.

3. Створення відповідної структури реляційної бази даних та імпорт підготовлених на попередніх етапах файлів CSV до цієї бази даних.

4. Отримання необхідних для проведення дослідження даних визначеної структури та рівня агрегації на основі SQL-запитів до створеної бази даних.

Під час синтаксичного розбору оприлюднених Міністерством юстиції даних ЄДРПОУ виявлено ряд недоліків як у самій базі ЄДРПОУ, так і в опублікованій у вигляді відкритих даних її обмеженій версії (детальніше про недоліки див. у розділі «Щодо відкритих даних Міністерства юстиції»). Відкриті дані ЄДРПОУ містять лише основний вид діяльності (клас) за КВЕД, вказаний під час реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця, а також адресу реєстрації юридичної особи чи ФОП. Отже, ми могли робити аналіз за:

  • секціями КВЕД (галузі);
  • розділами КВЕД, на які додатково поділяються секції;
  • класами КВЕД, або конкретними видами економічної діяльності,

а також за географією:

  • за регіонами реєстрації;
  • за районами;
  • за типом населеного пункту (місто / село);
  • за розміром (чисельністю населення) населеного пункту, додавши до аналізу дані щодо населення кожного міста (дані Держстату «Чисельність на- явного населення України» , але за 2013 рік, оскільки є обґрунтовані сумні- ви щодо того, наскільки адекватно дані за 2014–2016 роки відображають внутрішню міграцію).

Усього у масиві даних станом на 27 червня 2017 р. містилося 6 051 623 записів. Варто зауважити, що цей показник включає в себе як активних (обліковий стан «зареєстровано»), так і неактивних суб’єктів, тобто діяльність яких уже припинена або які перебувають у стані припинення. Для аналізу використовувався масив лише активних юридичних осіб та ФОП, що містив 2 706 837 записів.

Про що говорять і про що не говорять дані ЄДРПОУ?

НАЯВНІ ВІДОМОСТІ:

  • Про кількість зареєстрованих юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців
  • Про те, що певну діяльність зареєстровано як діяльність ФОП
  • Про стать керівників та зареєстрованих підприємців
  • Про те, в яких галузях більшою чи меншою мірою жінки є керівниками та зареєстрованими підприємцями

ВІДСУТНІ ВІДОМОСТІ:

  • Про масштаби діяльності (обіг коштів чи кількість співробітників); про «неформальний сектор», адже маємо справу лише із зареєстрованими організаціями та фізичними особами- підприємцями
  • Про те, чи є особа дійсно підприємцем і має власну справу, чи є працівником, оформленим як ФОП
  • Про стать власників підприємств – юридичних осіб або частку власності, яка належить жінкам, та участь жінок в управлінні на інших посадах, ніж керівник
  • Про те, в яких галузях працює більше жінок, більше чи менше вони заробляють

 

Гендерний розподіл керівників юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців

Що показують дані ЄДРПОУ

Частка жінок-керівників загалом (серед усіх активних суб’єктів економічної діяльності) становить 40%.

01

Частка жінок та чоловіків серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців відповідно до записів ЄДРПОУ

Втім, цей рівень досягнуто, головним чином, за рахунок фізичних осіб-підприємців, що складають 63% усіх суб’єктів економічної діяльності: частка жінок серед всіх активних ФОП складає 46%. Водночас серед юридичних осіб частка жінок-керівників є нижчою: вони очолюють 30% підприємств та організацій. Це означає, що в Україні жінки майже нарівні з чоловіками можуть вести власну справу як підприємець (ФОП), проте набагато менш імовірно, що жінка очолить підприємство чи організацію (включно з державними та різними громадськими формуваннями).

02
Частка жінок серед активних фізичних осіб-підприємців

 

03
Частка жінок серед керівників юридичних осіб

Завдяки наявності даних про основний вид діяльності юридичної особи чи ФОП у Єдиному державному реєстрі, можна проаналізувати, які галузі (секції КВЕД) та види діяльності очолювані переважно жінками, які – переважно чоловіками, а які є гендерно збалансованими. 30% від усіх суб’єктів 70% економічної діяльності.

Розподіл керівників та ФОП за статтю в межах кожної секції КВЕД
04

Наочно побачити частку чоловіків і жінок за різними розділами, групами, та секціями КВЕД, самостійно дослідити дані можна за допомогою візуалізації, представленої далі:

Частка жінок серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у структурі секцій, розділів та класів КВЕД (натисніть на зображення, щоб переглянути у повному розмірі).

Гендерний розподіл керівників юридичних осіб за галузями

Загалом (серед юридичних осіб та ФОП разом) освіта – єдина галузь, де більшість керівників (69%) є жінками. В освітніх закладах частка жінок-керівників зменшується з віком учнів: жінки є керівниками у 98% випадках для дошкільної, у 87% для початкової, у 68% для середньої освіти.
Галузями з високою часткою жінок-керівників також є «Державне управління й оборона, обов’язкове соціальне страхування» та готельно-ресторанний сектор («Тимчасове розміщення й організація харчування»). Втім, у цих галузях частка жінок-керівників складає 52–53%, що характеризує їх радше як гендерно збалансовані.

05

Частка жінок та чоловіків серед керівників юридичних осіб в галузі освіти

Серед юридичних осіб освіта є єдиною галуззю, очолюваною переважно жінка- ми (71% жінок-керівників), вона нараховує 44 тис. підприємств та організацій. Окремі види діяльності, де організації очолюють переважно жінки, – це бухгалтерський облік та аудит, туризм, салони краси, концертні зали, профспілки, заклади соціальної допомоги.

 

Види діяльності (клас КВЕД) юридичних осіб, у яких переважають організації, очолювані жінками
06

Якщо говорити про найпоширеніші види діяльності (код за КВЕД, який є основним у понад 5 000 юридичних осіб), то жінки-керівники суттєво переважають (становлять понад 60%) лише в до- шкільній і загальній середній освіті та у діяльності профспілок.

 

07
Найпоширеніші види діяльності юридичних осіб, у яких переважають організації, очолювані жінками

Частка жінок серед фізичних осіб-підприємців за галузями

Серед ФОП великою за кількістю суб’єктів галуззю (114 тис. ФОП), де жінки становлять більшість (65%), є «На- дання інших видів послуг». Окрім готельно-ресторанного бізнесу (близько 60 тис. ФОП), до гендерно-нейтральних галузей з невеликою перевагою жінок (53%) належить «Оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів та мотоциклів». Завдяки великій кількості ФОП у цій галузі (близько 900 тисяч осіб) її особливості значною мі- рою визначають загальний гендерний розподіл серед них.

Оптова та роздрібна торгівля є основним видом діяльності для 53% приватних підприємців України. При цьому важливо розуміти, що «Оптова та роздрібна торгівля» для ФОП – це переважно роздрібна торгівля і в ній суттєво переважають жінки.

На рівні окремих кодів за КВЕД існує більше видів діяльності, де переважають жінки-підприємці. Найбільше останніх працює у салонах краси (58 тис. ФОП, з них 94% жінок) та надає послуги з бухгалтерського обліку та аудиту (8,6 тис. ФОП, з них 82% жінок).

Жінки складають 60–76% ФОП у багатьох видах роздрібної торгівлі (насамперед у сфері торгівлі продуктами харчування).

08

Частка жінок та чоловіків серед фізичних осіб-підприємців в оптовій та роздрібній торгівлі

 

Види діяльності (клас КВЕД) фізичних осіб-підприємців, у яких переважають жінки

09

Види роздрібної торгівлі (клас КВЕД), у яких серед фізичних осіб-підприємців переважають жінки

10
Також понад 60% жінок – серед ФОП, що займаються туризмом, виробництвом одягу та текстильних виробів, постачанням готових страв, послугами перекладу.

Інші види діяльності фізичних осіб-підприємців, у яких переважають жінки

11

Понад 70% жінок серед ФОП, хто вказав «Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку» як свій основний вид діяльності за КВЕД під час реєстрації. Очевидно, йдеться про майстерні з ремонту одягу. Причому це єдиний клас діяльності у відповідному розділі («Ремонт комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку»), де суттєво переважають жінки. Інші класи цього розділу – такі як ремонт взуття, годинників, комп’ютерів, техніки, меблів – є суто «чоловічими», частка чоловіків тут складає від 87% до 94%.

Але якщо в цілому говорити про сфери прикладання праці, де жінки-підприємниці становлять більшість, то серед найбільш ємних за чисельністю підприємців видів діяльності (що налічують понад 20 тис. ФОП) такими є окремі види роздрібної торгівлі та послуги салонів краси.

Найпоширеніші види діяльності фізичних осіб-підприємців, у яких переважають жінки:

12

Діяльність жінок-керівників та підприємців дійсно частіше пов’язана зі сферами, за які традиційно відповідала жінка у домогосподарстві та громаді: догляд за дітьми, приготування їжі, виробництво одягу (а також роздрібна торгівля продуктами та одягом), догляд за зовнішністю, догляд за оселею та прийняття гостей, дозвілля (мистецтво та відпочинок), облік коштів (радше українська особливість), допомога та добробут громади (соціальна допомога, профспілки). Втім, 30–40% керівників організацій (окрім закладів освіти) та 10–40% підприємців у цих галузях та видах діяльності є чоловіками.

Галузі, де абсолютна більшість (майже або понад 80%) керівників є чоловіками, – це транспорт, будівництво, сільське господарство, добувна промисловість та енергетика.

13

Найпоширеніші види діяльності юридичних осіб, у яких переважають організації, очолювані чоловіками

Якщо говорити про окремі види економічної діяльності в різних галузях, то переважно чоловіки очолюють юридичні особи в оптовій торгівлі, вирощу- ванні зернових, будівництві, комплексному обслуговуванні об’єктів. Також чоловіки керують більшістю громадських організацій та майже усіма релігійними організаціями.

Види діяльності юридичних осіб (клас КВЕД), в яких переважають організації, очолювані чоловіками

14

Втім, навіть у таких суто «чоловічих» галузях 12–18% керівників – жінки. Нижче представлено дані щодо жінок – керівників юридичних осіб у переважно «чоловічих галузях».

Частка жінок-керівників юридичних осіб у галузях, в яких переважають організації, очолювані чоловіками

15

Серед юридичних осіб, які очолюють чоловіки, більша частка припадає на оптову та роздрібну торгівлю, переробну промисловість, сільське господарство та будівництво. Водночас серед юридичних осіб, якими керують жінки, – більша частка освітніх закладів, органів державного управління й адміністрування, закладів обслуговування та охорони здоров’я.

Щодо фізичних осіб, то серед жінок – ФОП більша частка припадає на оптову та роздрібну торгівлю й інші послуги, тоді як серед чоловіків – ФОП більша (порівняно з жінками) частка тих, хто займається інформацією та телекомунікаціями, переробною промисловістю, транспортом. Найбільші за кількістю суб’єктів гендерно збалансовані галузі (мають 45–55% керівників-жінок) – «Оптова та роздрібна торгівля» та послуги (а саме, «Інші послуги»).

Серед юридичних осіб найбільшою галуззю зі збалансованими частками керівників жінок і чоловіків є державне управління. Також до гендерного балансу наближені галузі «мистецтво, спорт, розваги та відпочинок», а також готелі та ресторани («тимчасове розміщення та організація харчування»). На рівні окремих видів діяльності найбільшими з гендерним балансом керівників юридичних осіб є загальне державне управління, роздрібна торгівля продуктами харчування та діяльність ресторанів.

Серед ФОП найбільшими з гендерно нейтральних галузей є «професійна, наукова та технічна діяльність» і «адміністративне та допоміжне обслуговування». Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами (окрім харчів та одягу), надання в оренду нерухомого майна та діяльність ресторанів є найбільшими за числом суб’єктів видами діяльності, де кількість ФОП – жінок і чоловіків є збалансованою.

 

Регіональні особливості гендерного розподілу керівників підприємств та ФОП

Загалом регіональні відмінності щодо частки жінок та чоловіків серед керівників в Україні є доволі незначними, окрім м. Києва, що суттєво вирізняється як за кількістю зареєстрованих ФОП та юридичних осіб, так і за часткою чоловіків – 66% порівняно з 60%, що є середнім значенням для всієї України.

16
Частка жінок серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в регіонах України

Це пояснюється насамперед тим, що м. Київ надзвичайно відрізняється від інших регіонів України за співвідношенням юридичних осіб і ФОП. Якщо для решти України частка юридичних осіб серед усіх суб’єктів господарювання складає 33%, то у столиці вона становить 58%. Але навіть серед зареєстрованих у м. Києві юридичних осіб жінок-керівниць суттєво (на 4 в. п.) менше, ніж у середньому в інших регіонах (а саме, 27% щодо 31%).

17

Частка жінок серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в областях України.

Певні регіональні відмінності щодо співвідношення кількості жінок та чоло- віків серед ФОП та керівників юридичних осіб мають місце, значення часток коливаються у діапазоні 8 відсоткових пунктів для фізичних осіб – підприємців і 9 відсоткових пунктів – для юридичних осіб. Хоча відмінності між сусідніми областями іноді порівняно невеликі, можна з обережністю говорити про певні регіональні закономірності.

18

Частка жінок серед керівників юридичних осіб в областях України

Так, Київ і Київська область мають найменшу частку жінок серед керівників юридичних осіб, а у Донецькій області ця частка найбільша. Також у Києві найменша частка жінок серед фізичних осіб – підприємців, а найбільша вона – у Луганській області. Висока частка жінок серед ФОП у Хмельницькій області, вважаємо, пояснюється, зокрема, тим, що тут порівняно висока питома вага ФОП, чий основний вид економічної діяльності – «Роздрібна торгівля», в якому, як було зазначено вище, переважають жінки. Таких у Хмельницькій області 53%, більше їх лише в Луганській області (54%).
19

Частка жінок серед фізичних осіб-підприємців в областях України

Донбас та Крим у відкритих даних Мінюсту 

У відкритих даних Мінюсту відображаються дані по Автономній Республіці Крим, місту Севастополю та непідконтрольних уряду частинах Донецької та Луганської областей. Насправді, нових суб’єктів господарської діяльності на цих територіях не реєструють, але ті, що вже були зареєстровані раніше і не подалися на закриття, відображаються у реєстрі як діючі та зареєстровані у відповідному регіоні.

20

Частка жінок серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у районах та містах обласного значення України

 

21

Частка жінок серед керівників юридичних осіб у районах та містах обласного значення України

22

Частка жінок серед фізичних осіб-підприємців у районах та містах обласного значення України

 

Тренди щодо гендерного розподілу керівників за розміром населеного пункту

Цікавими виявилися результати аналізу часток жінок та чоловіків серед керівників юридичних осіб та ФОП за типом населеного пункту (місто / село, категорія міста за кількістю населення), де зареєстровані підприємства та ФОП. Загалом для юридичних осіб та ФОП частка жінок-керівників вища у малих містах (особливо) та селах. Серед юридичних осіб ця тенденція є чітко вираженою: чим меншим є населений пункт, тим більша частка керівників-жінок. Водночас серед ФОП частка жінок найвища у містах з населенням до 100 тисяч (але не в селах).

23

Частка жінок серед керівників юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за типом та розміром населеного пункту

Серед юридичних осіб у багатьох галузях спостерігається така тенденція: у більших містах гендерний склад керівників більш збалансований, а у менших містах та селах галузі мають більш виражений гендерний профіль (яскравіше виражені «більш жіночі» та «більш чоловічі» галузі за статтю керівника).

Частка жінок та чоловіків серед керівників юридичних осіб за видом економічної діяльності, типом та розміром населеного пункту 

24

 

Більша частка жінок серед керівників юридичних осіб у дрібних населених пунктах спричинена такими факторами:

  1. Вища частка жінок у менших містах та селах у найбільшій (за кількістю юридичних осіб) галузі «оптова та роздріб- на торгівля», на яку припадає 25% усіх юридичних осіб.
  2. У більших містах галузі мають більш збалансоване управління, але чоловіки тут займають керівні посади у «більш жіночих галузях» частіше, ніж жінки – у «більш чоловічих».

Серед ФОП тенденція до збільшення частки жінок у дрібніших населених пунктах формується головним чином за рахунок галузі «Оптова та роздрібна торгівля», на яку припадає 53% ФОП. У багатьох інших галузях спостерігається скоріше протилежна тенденція – частка жінок вища у більших містах.

Частка жінок та чоловіків серед фізичних осіб-підприємців за видом економічної діяльності, типом та розміром населеного пункту
25

Можна сформулювати інакше: у містах з населенням до 100 тис. осіб та селах 66–71% жінок – ФОП мають основний вид діяльності «Оптова та роздрібна торгівля». У середніх же та великих містах більшою є частка підприємців-жінок, що працюють в інших галузях.

 

Основні види економічної діяльності жінок – фізичних осіб-підприємців за типом та розміром населеного пункту

26

Висновки

Гендерний дисбаланс є значним серед керівників організацій і майже відсутній серед фізичних осіб-підприємців. Загальне співвідношення чоловіків та жінок серед керівників організацій та підприємців – 60% проти 40%.

Приватне підприємництво в Україні є наближеним до гендерного балансу (46% жінок серед ФОП), водночас серед керівників юридичних осіб жінки складають лише 30%.

Беручи до уваги дані Держстату, можна припустити, що дисбаланс пов’язаний як з нижчою економічною активністю жінок, так і зі статусом жінок, що працюють: вони частіше є найманими працівниками, а частка самозайнятих та керівників / роботодавців серед них нижча, ніж серед чоловіків.

В освіті керують жінки, у транспорті, будівництві, сільському господарстві – чоловіки. Перелік видів діяльності, що керуються майже повністю або чоловіками, або жінками, дуже обмежений. Втім, чоловік на керівній посаді у більш «жіночій» галузі – явище загалом більш поширене, ніж жінка-керівник у більш «чоловічій» сфері.

Єдиною галуззю, що керується переважно жінками, є освіта (69% керівників – жінки). Також переважно «жіночою» є секція «Інші послуги» серед підприємців (92% жінок- керівниць у класі 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси»).

Водночас існують переважно «чоловічі» галузі, де понад 80% керівників – чоловіки: транспорт, будівництво, сільське господарство. Низка галузей є гендерно збалансованими (44–55% керівників є жінками) – це готелі та ресторани (серед усіх суб’єктів), державне управління, мистецтво / спорт / розваги (серед юридичних осіб), операції з нерухомістю, охорона здоров’я, а також оптова та роздрібна торгівля (серед ФОП).

У багатьох галузях є окремі види діяльності, де жінки-керівники становлять більшість. Перелік цих галузей відтворює стереотипи щодо традиційних видів діяльності жінок у домогосподарстві та громаді: освіта та догляд за дітьми, соціальна допомога (та діяльність профспілок), готелі, ресторани, роздрібна торгівля продуктами харчування та одягом, пошиття одягу, салони краси, туризм, мистецтво та відпочинок, контроль за коштами (облік та аудит).

У Києві суттєво меншою є частка жінок серед керівників. Відсоток чоловіків- керівників та ФОП у столиці загалом вищий, ніж у цілому по Україні як за рахунок більшої частки юридичних осіб у Києві, так і внаслідок нижчої представленості жінок у керівництві юридичними особами. У свою чергу, частка жінок-керівників та ФОП є вищою у малих містах, а серед юридичних осіб – також і в селах.

Керівництво організаціями у великих містах більш гендерно збалансоване, але значною мірою внаслідок того, що чоловіки частіше керують більш «жіночими» галузями. Водночас малі міста та села показують більш виражений гендерний профіль галузей.

Серед підприємців частка жінок вища у невеликих містах за рахунок роздрібної торгівлі – для жінок-підприємців у малих містах та селах цей вид діяльності домінує. У більших містах жінки-підприємці урізноманітнюють діяльність, отже їх частка в інших галузях є вищою.

Отже, в Україні існує одна переважно «жіноча» сфера – це освіта, а також окремі більш «жіночі» та «чоловічі» види діяльності у багатьох галузях. Лідерство чоловіків у «жіночих» галузях є більш поширеним, хоча частка жінок-керівників також сягає 20% у переважно «чоловічих» галузях. У менших містах та селах жінки з більшою ймовірністю очолюють установи у традиційно жіночих видах діяльності та ведуть бізнес у роздрібній торгівлі. У більших містах жіноче лідерство демонструє галузеву різноманітність, але часто при цьому чоловіки частіше обіймають керівні посади у більш «жіночих» галузях.

Щодо відкритих даних Міністерства юстиції

Незважаючи на те, що вже наявні відкриті дані Мінюсту дозволяють проводити статистичний аналіз у широкому спектрі напрямів і робити висновки щодо розподілу жінок і чоловіків на керівних посадах, існує нагальна потреба покращити якість відкритих даних.

Повнота відкритих даних. З огляду на індикатори, які застосовуються в європейських країнах, масиви ЄДРПОУ, опубліковані як відкриті дані, є суттєво обмеженими порівняно, наприклад, із ЄДР (https://usr.minjust.gov.ua/), у якому (окрім одного імені керівника юридичної особи, одного імені ФОП, одного основного виду діяльності за КВЕД) також містяться такі дані:

  1. Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім’я, по батькові.
  2. Прізвище, ім’я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи.
  3. Повний перелік видів економічної діяльності, а не лише один основний вид за КВЕД.
  4. Відомості, отримані в порядку взаємного обміну інформацією з відомчих реєстрів органів статистики, Міндоходів (реформовано у Державну фіскальну службу шляхом перетворення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №160 «Про утворення Державної фіскальної служби»), Пенсійного фонду України.
  5. Дані про розмір статутного капіталу.
  6. Інші показники, які допомагають набагато глибше аналізувати гендерні особливості підприємництва в Україні.

Втім, дані ЄДР не є доступними як відкриті дані: доступ до них є, по-перше, платним, а по-друге, надається лише по API (application programming interface – інтерфейс прикладного програмування), який забезпечує пошук за критеріями і не дозволяє завантажувати масив даних для усестороннього аналізу.

Охайність даних. Відкриті дані ЄДРПОУ також мають доволі низьку якість і не відповідають стандартам «охайних даних» (tidy data). Охайні дані – це чисті дані (не містять помилок та одруків, стандартизовані значення змінних, тощо) та правильно структуровані дані. Якщо дайні охайні, їх можна швидко аналізувати – навіть дуже великі масиви; якщо ж дані брудні, неохайні, то для їх очищення, приведення у повністю машиночитаний вигляд, буває потрібно затратити дуже багато людських та часових ресурсів.

Місцезнаходження. Для адреси у наборі даних – лише одне поле, нема розбивки на область, район, і т. д. Відповідно, для аналізу даних за регіонами необхідно спеціальними програмними засобами обробляти масив даних, створювати окремі змінні та приводити їх значення до уніфікованого вигляду. Назви містять латинську літеру «і», топоніми іноді містять латинську «с». На жаль, у масиві відсутні коди КОАТУУ, які б дозволили суттєво спростити пошук інформації та аналіз у регіональному вимірі.

Види діяльності. У масиві бувають записи, в яких відсутні види діяльності (за КВЕД). Таких у базі близько 5%.

Стать. Як уже згадувалося вище, у реєстрі відсутній параметр «стать» (особи, що вказана як керівник юридичної особи або ФОП). Аналіз за статтю було здійснено за закінченнями по батькові.

Імена. У реєстрі далеко не у всіх слов’янських іменах наявне по батькові, що унеможливлює визначення статі відповідно до вказаного алгоритму. Масив містить певну частину іноземних імен, що не дозволяє однозначно визначити стать особи. Більше того, у близько 4% записів імена взагалі відсутні.

КВЕД. За останні понад 20 років в Україні змінили одна одну три редакції класифікації видів економічної діяльності – ДК 009-96, КВЕД-2005 та КВЕД- 2010 (чинний нині). Відповідно, у реєстрі наявні різні варіанти кодування видів економічної діяльності, що також ускладнює процес дослідження, оскільки потребує приведення кодів ДК 009-96 та КВЕД-2005 до КВЕД-2010.

Рекомендації

  • Додати поле «стать» (керівника юридичної особи або ФОП).
  • Розділити поле «Місцезнаходження» на окремі поля (індекс, регіон, район, населений пункт тощо).
  • Додати поле «КОАТУУ»3 (для однозначної ідентифікації населеного пункту, його типу, місця в ієрархії адміністративно-територіального устрою).
  • Додати поле «Форма власності» / «Організаційно-правова форма» (за класифікатором організаційно-правових форм господарювання (КОПФГ)).
  • Привести коди ДК 009-96 та КВЕД-2005 до КВЕД-2010.
  • Виправити наявні граматичні та орфографічні помилки.

Окремо слід зазначити, що вибраний формат оприлюднення даних Реєстру (XML) у цьому випадку не є оптимальним, оскільки надто складний для цих даних. Реєстр по суті є простою прямокутною таблицею і не потребує таких опцій, як підтримка складних типів даних або ж підтримка ієрархії даних.

Такий підхід ускладнює парсинг (розбір) даних, що негативно впливає на швидкість розробки відповідного програмного забезпечення, і згодом – на швидкість обробки файлів XML, які до того ж великі за розміром. Крім цього, файли XML мають незрозумілі порожні рядки між вузлами. Пропонуємо використовувати формат CSV, що дозволяє зменшити розмір файлів з даними Реєстру в середньому удвічі, не кажучи вже про простоту синтаксичного розбору.

Також вважаємо за доцільне обговорити можливість доступу до ЄДР у форматі відкритих даних (з огляду на згадані вище важливі для гендерного аналізу показники, які містяться в ЄДР, але недоступні для аналізу).

Дослідження проведено в рамках проекту Програми розвитку ООН в Україні «Зміцнення бізнес-об’єднань малих і середніх підприємств», що впроваджується за фінансової підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань, та у співпраці з ГО «Ліга ділових та професійних жінок України» та Українським центром суспільних даних.

logo1  logo2

 

Над дослідженням працювали: 

  • Координація проекту: Андрій Горбаль, Юлія Голованова, Андрій Заїка
  • Програмування і підготовка даних: Ренат Насрідінов
  • Аналіз: Оксана Сидорук, Андрій Горбаль
  • Візуалізація: Андрій Горбаль, Євген Шульга, Оксана Сидорук
  • Карти: Сергій Васильченко

Масив даних доступний можна завантажити тут (файл .tsv – значення розділені табуляцією, 17М).
Словник масиву (метадані)