26 вересня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) було представлено результати досліджень «Статистичний аналіз застосування судами запобіжних заходів, 2014-2018» та «Статистичний аналіз впливу судового збору на надходження справ та застосування штрафів за зловживання процесуальними правами, 2014-2018».
Дослідження проведені за грантової підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» Українським центром суспільних даних у партнерстві з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Зміни у судовій системі України: статистичний аналіз судових рішень».
Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) являє собою величезний масив інформації, яку за допомогою сучасних інструментів можна перетворити на дані і аналізувати статистично. Такий аналіз може дати розуміння наявності або відсутності змін у судовій системі.
При застосуванні запобіжних заходів досягається дієвість кримінального провадження шляхом запобігання:
- спробам переховування від органів досудового розслідування та/або суду,
- унеможливлення знищення, переховування або спотворення будь-яких із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення,
- попередження незаконного впливу на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні,
- усунення можливості перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином,
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується особа.
Запобіжні заходи бувають:
- особисте зобов’язання;
- особиста порука;
- застава;
- домашній арешт;
- тримання під вартою.
Для аналізу застосування судами запобіжних заходів було відібрано 73390 судових рішень, опублікованих у ЄДРСР протягом 2014-2018 рр., з яких 8294 були відкинуті, як такі, що були ухвалені до 2014 р.
Проведений статистичний аналіз судових рішень, що стосуються обрання, зміни чи скасування запобіжних заходів у рамках кримінальних проваджень, вказує, що тримання під вартою є найбільш поширеним видом запобіжного заходу як у цілому, так і щодо абсолютної більшості категорій злочинів, незважаючи на те, що тримання під вартою є винятковим та найбільш суворим запобіжним заходом.
У той же час, найменше обираються такі види запобіжних заходів, як особиста порука та застава. Також, дуже мало міститься рішень у реєстрі, які б стосувалися зміни чи скасування запобіжних заходів.
Суми застави при цьому, мають тенденцію до зростання з року в рік. Загальна сума застав за 2014-2018 рр. склала 5 784 164 888 грн (5,8 млрд грн).
Також у ході аналізу були виявлені проблеми із внесенням рішень, що стосуються запобіжних заходів, до ЄДРСР. Зокрема, дуже часто такого роду судові рішення вносяться із значним запізненням або не вносяться взагалі (виявлено випадки затримок аж до майже 9 років!).
Повний текст звіту доступний для завантаження у форматі pdf (1Мб). Також можна переглянути і завантажити масив оброблених даних (датасет, google spreadsheets).