Статистичний аналіз щодо розгляду цивільних та кримінальних справ за участі присяжних

Статистика, Судочинство

Прикріплені файли

20 травня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) було представлено результати дослідження «Статистичний аналіз щодо розгляду цивільних та кримінальних справ за участі присяжних» (2017-2018 рр., 45 883 судових рішень).

Дослідження проведено за грантової підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» Українським центром суспільних даних у партнерстві з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Зміни у судовій системі України: статистичний аналіз судових рішень».

Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) являє собою величезний масив інформації, яку за допомогою сучасних інструментів можна перетворити на дані і аналізувати статистично. Такий аналіз може дати розуміння наявності або відсутності змін у судовій системі.

Увага! Повний і детальний звіт у форматі pdf (2Mb) – можна завантажити у блоці Прикріплені файли вище, або тут. Завантажити датасет (масив оброблених даних) для самостійного подальшого аналізу можна тут.

Метою дослідження було оцінити статистично результати діяльності інституту присяжних в Україні – однієї із форм безпосередньої участі громадян у здійсненні правосуддя.

Однією із особливостей справ, що можуть розглядатися за участі присяжних, є велика кількість документів, що заборонені до оприлюднення. Відтак, аналіз цих документів був неможливий.

chart1

У кримінальному процесі передбачена участь присяжних лише у разі наявності клопотання обвинуваченого та лише у справах, щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі.  У цивільному процесі передбачена обов’язкова участь присяжних у справах, що стосуються:

  • Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ст. ст. 295-300 ЦПК);
  • Визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (ст. ст. 305-309 ЦПК);
  • Усиновлення (ст. ст. 310-314 ЦПК);
  • Надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку (ст. ст. 339-342 ЦПК);
  • Примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу (ст. ст. 343-346 ЦПК).

 

Кримінальні справи

У переважній більшості кримінальних справ, де потенційно міг бути суд присяжних, розгляд здійснювався колегію суддів без участі присяжних. Лише відносно кожного сьомого обвинуваченого розгляд здійснювався за участі присяжних, що серед іншого, свідчить й про те, що обвинувачені рідко користуються своїм правом на суд присяжних, адже у кримінальних справах він призначається за клопотанням обвинуваченого.

chart2

 

chart3

 

Не виявлено жодного документа чи справи за 2017-2018 рр. для таких категорій справ:

  • «Посягання на життя журналіста» (ст. 348-1 КК)
  • «Опір начальникові або примушування його до порушення службових обов’язків» (ч.5 ст. 404 КК)
  • «Порушення законів та звичаїв війни» (ч.2 ст. 438 КК)
  • «Застосування зброї масового знищення» (ч.2 ст. 439 КК)
  • «Геноцид» (ч.1 ст. 442 КК)
  • «Посягання на життя представника іноземної держави» (ст. 443 КК)
  • «Найманство» (ч. 3 ст. 447 КК)

chart4

Для категорії «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» було виявлено 1 кінцеве рішення, що стосувалося 1 особи, що отримала виправдувальний вирок.

Абсолютна більшість документів і кінцевих рішень у кримінальних справах належали до категорії «Умисне вбивство».

chart5

 

chart6

У 4 кінцевих рішеннях за категорією «Терористичний акт» фігурували 5 осіб, всі вони отримали обвинувальні вироки. Одна особа отримала обвинувальний вирок за участі присяжних. Ця ж єдина справа (653/3367/16-к) отримала своє продовження в апеляційній інстанції, де обвинувальний вирок, отриманий цією ж особою за участі присяжних, був залишений без змін.

chart7

 

chart8

Всі 8 осіб, що фігурували у кінцевих рішеннях за цією категорією, отримали обвинувальні вироки. Троє (37,5%) із них — отримали обвинувальні вироки за участі присяжних.

Не було виявлено й значного відсотку виправдувальних вироків, які були б ухвалені за участю присяжних. Відсоток виправдувальних вироків за участі присяжних є навіть трохи меншим ніж без їхньої участі — 5% проти 6,6%. Такий низький відсоток у цілому і ще нижчий відсоток ніж без присяжних може бути свідченням неефективності моделі участі присяжних у розгляді кримінальних справ.

 

Цивільні справи

Загалом, після очистки і підготовки даних, у цивільних справах було виявлено всього 20925 документів, з яких 6829 — заборонені до оприлюднення, відтак аналізу не піддавалися. Усього було виявлено 12728 справ, причому у 3276 справах всі документи були заборонені до оприлюднення, що склало 33% усіх документів за визначеними категоріями цивільних справ. Найбільша частка документів, заборонених до оприлюднення — 69% — наявна для категорії «Усиновлення» (ст. ст. 310-314 ЦПК). Найменше заборонених до оприлюднення документів — у категорії «Визнання особи безвісно відсутньою» (ст. ст. 305-309 ЦПК).

chart9

Лише 83 кінцевих рішення із 5190 (тобто 1,6%) у цивільних справах були ухвалені без участі присяжних.

chart10

 

chart11

 

chart13

 

chart14

 

chart15

Під час аналізу рішень у цивільних справах також не було зафіксовано жодної окремої думки присяжного. У переважній більшості подані заяви про обмеження дієздатності, усиновлення, визнання особи безвісно відсутньою / померлою, примусового надання психіатричної допомоги чи примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу задовольняються.

Також були зафіксовані непоодинокі випадки розгляду цивільних справ окремого провадження одноособово суддею без участі присяжних попри пряму вимогу закону щодо розгляду таких справ колегією у складі одного судді та двох присяжних. Таким чином, норма Конституції України щодо можливості здійснення правосуддя за участю присяжних у визначених законом випадках не отримала широкого застосування на практиці. Більше того, навіть ті незначні випадки роботи присяжних свідчать про те, що наявна модель присяжних в Україні не працює належним чином.

Повний текст звіту доступний для завантаження у форматі pdf. Також можна переглянути і завантажити масив оброблених даних (датасет, google spreadsheets).

Над дослідженням працювали:

  • Андрій Горбаль, Український центр суспільних даних
  • Ренат Насрідінов, Український центр суспільних даних
  • Іван П’ятак, Центр демократії та верховенства права

Автори висловлюють подяку:

  • Андрію Газіну
  • Кирилу Захарову та проекту «Суд на долоні»

usaid

Здійснено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя»