Статистичний аналіз судових рішень у кримінальних справах, що стосуються корупції

Статистика, Судочинство

Прикріплені файли

20 травня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) було представлено результати дослідження «Статистичний аналіз судових рішень у кримінальних справах, що стосуються корупції» (2014-2018 рр., 36 410 судових рішень).

Дослідження проведено за грантової підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» Українським центром суспільних даних у партнерстві з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Зміни у судовій системі України: статистичний аналіз судових рішень».

Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) являє собою величезний масив інформації, яку за допомогою сучасних інструментів можна перетворити на дані і аналізувати статистично. Такий аналіз може дати розуміння наявності або відсутності змін у судовій системі.

Увага! Повний і детальний звіт у форматі pdf (2Mb) – можна завантажити у блоці Прикріплені файли вище, або тут. Завантажити датасет (масив оброблених даних) для самостійного подальшого аналізу можна тут.

У дослідженні судових рішень у кримінальних справах, що стосуються корупції, бралися до уваги такі статті Кримінального кодексу:

  • ст. 366-1 КК «Декларування недостовірної інформації»
  • ст. 368 «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою»
  • ст. 368-2 «Незаконне збагачення»
  • ст. 369 «Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі»
  • ст. 369-2 «Зловживання впливом».

Для всіх категорій виявлено 4280 кінцевих рішень у першій інстанції та 1466 – в апеляції.

chart1

Для «скандальної» статті «Незаконне збагачення» виявлено лише 2 кінцевих рішення.

chart2

Протягом 2014-2018 рр. кількість кінцевих рішень у справах, що стосуються корупції, зростала. Втім, це зростання відбувалося за рахунок категорії «Декларування недостовірної інформації» (абсолютна більшість справ у цій категорії закінчується «дійовим каяттям»).

chart4

Штрафи залишаються найбільш поширеним покаранням у справах, що стосуються корупції. Так, у першій інстанції, у 51% випадків корупційні справи закінчувалися штрафами, у 24% – звільненням від відповідальності (виправдано, дійове каяття, поруки, тощо), у майже 10% – реальними строками позбавлення волі (не умовно).

chart3

Попри внесення численних змін до антикорупційного законодавства щодо посилення боротьби з корупцію, у судовій практиці спостерігаються не дуже жорсткі підходи до боротьби з корупцією, зокрема:

  • збільшення кількості призначених покарань у вигляді штрафів;
  • зменшення кількості покарань у вигляді позбавлення волі;
  • збільшення кількості виправдувальних вироків та звільнень від кримінальної відповідальності;
  • відносно низька частка застосування конфіскації або спеціальної конфіскації у справах, що стосуються корупції.

chart5

 

chart6

 

chart7

 

chart8

 

chart9

Завдяки аналізу текстів судових рішень, вдалося виявити суми штрафів, суми хабарів, терміни позбавлення волі. загальну суму неправомірної вигоди (хабарів), для 3246 справ у першій інстанції: 72 492 165 грн. Для справ, що закінчилися штрафами, сума хабарів склала 39 673 546 грн.

Судді, як правило, присуджують декілька стандартних варіантів штрафів у справах, що стосуються корупції: 8500 грн, 17000 грн, 25500 грн.

chart10

При цьому,  суми неправомірної вигоди  (хабарів) , практично не корелюють із сумами присуджених штрафів. Так, можна отримати великий штраф за відносно невеликий хабар, і відносно невеликий штраф — за величезний хабар. Протягом 2014-2018 рр. було присуджено у першій інстанції 36 148 607 грн штрафів.

chart11

 

chart12

Більше половини всіх вироків з позбавленням волі у справах, що стосуються корупції, були насправді «умовними». Але у 416 справах у першій інстанції були присуджені цілком реальні терміни позбавлення волі. Максимальний термін позбавлення волі — 10 років, найбільш поширений термін — 5 років позбавлення волі (загалом від 5 до 6 років тюрми отримали 207 осіб).

chart13

 

Якщо між сумою хабара і сумою штрафу кореляції практично не виявлено, то для реальних термінів ув’язнення деяка залежність є – чи більша сума неправомірної вигоди, тим більший термін ув’язнення можна отримати.

chart14

 

При цьому, варто зауважити, наскільки неспівмірними можуть бути покарання для «корупціонерів». Так, 25,5 тис грн штрафу отримав заступник директора «Західукргеології» ДП НАК «Надра України» — за 1,5 млн грн хабара за отримання дозволу на користування надрами (http://reyestr.court.gov.ua/Review/62475725), а за «винагороду» у 750 грн начальнику потяга за перевезення 5 ящиків косметики — 5 років 1 місяць з конфіскацією, цілком реального позбавлення волі (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/53557696).

 

Повний текст звіту доступний для завантаження у форматі pdf (2Мб). Також можна переглянути і завантажити масив оброблених даних (датасет, google spreadsheets).

Над дослідженням працювали:

  • Андрій Горбаль, Український центр суспільних даних
  • Ренат Насрідінов, Український центр суспільних даних
  • Іван П’ятак, Центр демократії та верховенства права

Автори висловлюють подяку:

  • Андрію Газіну
  • Кирилу Захарову та проекту «Суд на долоні»

 

usaid

Здійснено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя»