Річківська сільська територіальна громада – спроба номер два

Адмінреформа, Вибори, Місцеві вибори, Теми

Сергій Васильченко, Український центр суспільних даних

На засіданні 12 жовтня 2018 р. Центральна виборча комісія своїм рішенням розблокувала призначення перших та додаткових виборів в об’єднаних територіальних громадах.

Говорячи юридичною мовою, ЦВК вилучила з постанови від 9 серпня 2018 року № 122 «Про звернення до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя» пункт 2, яким було вирішено звернення обласних державних адміністрацій щодо призначення перших і додаткових місцевих виборів розглянути в установленому порядку після отримання Комісією відповідних роз’яснень Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, що блокував призначення перших та додаткових виборів в об’єднаних територіальних.

Того ж дня ЦВК призначила на 23 грудня 2018 р. перші вибори (у 125 об’єднаних громадах) та додаткові вибори (у 26 об’єднаних громадах).

А саме, Постановою №156 від 12.10.2018 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23 грудня 2018 року» призначено вибори у 125 об’єднаних територіальних громадах (15 міських, 22 селищних, 88 сільських ОТГ). До складу цих 125 ОТГ увійшли 534 місцеві ради (міських – 15, селищних – 27, сільських – 492).

Відповідно до постанови, у Вінницькій області перші вибори відбудуться у 3 об’єднаних територіальних громадах, у Волинській області – в 9 ОТГ, у Дніпропетровській області – в 1 ОТГ, у Донецькій області – в 1 ОТГ, у Житомирській – в 7 ОТГ, у Запорізькій області – у 8 ОТГ, в Івано-Франківській області – в 4 ОТГ, у Київській області – в 4 ОТГ, у Кіровоградській області – в 4 ОТГ, у Луганській області – у 8 ОТГ, у Львівській області – в 5 ОТГ, у Миколаївській області – в 12 ОТГ в Одеській області – в 3 ОТГ, у Полтавській області – в 3 ОТГ, у Рівненській області – в 3 ОТГ, у Сумській області – в 4 ОТГ, у Тернопільській області – в 5 ОТГ, у Херсонській області – в 2 ОТГ, у Хмельницькій області – в 3 ОТГ, у Черкаській області – в 27 ОТГ, у Чернівецькій області – в 4 ОТГ, у Чернігівській області – в 5 ОТГ.

А у Сумській області, вперше в Україні, буде друга спроба провести перші вибори в об’єднаній територіальній громаді.

Нагадаємо, у вересні 2016 р. Горобівська, Іскрисківщинська, Коршачинська, Ободівська, Павлівська, Рижівська і Річківська сільські ради Білопільського району прийняли рішення про добровільне об’єднання в Річківську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Річки. 7 жовтня 2016 року ЦВК призначила у громаді перші вибори на 18 грудня 2016 року (у той день одночасно мали відбутися перші вибори у 143 об’єднаних громадах).

Втім, 10 листопада 2016 року за позовом мешканки Павлівської сільради Білопільський районний суд Сумської області визнав незаконним та скасував рішення 11-ї сесії VII скликання Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області від 25 серпня 2016 року «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

А 24 листопада сільські ради, що об’єдналися, скасували свої рішення про добровільне об’єднання.

Тож перші вибори у громаді, призначені на 18 грудня, не відбулися – ніхто не бажав балотуватись. Тому Річківська сільська виборча комісія постановою від 5 січня 2017 року № 10 призначила повторні вибори голови та депутатів Річківської сільської ради Річківської сільської об’єднаної територіальної громади Білопільського району Сумської області на 5 березня 2017 року. Але Білопільський районний суд 11 січня 2017 р. визнав цю постанову незаконною та скасував її.

Отже, рішення про утворення громади і проведення повторних виборів були скасовані. Проте, обласне керівництво не полишило спроб у творити Річківську сільську ОТГ і її зусилля дали результат. Але для цього прийшлось змінити її склад, тепер вона утворюється об’єднанням не 7 рад , а  4  (Горобівська, Коршачинська, Річківська сільські ради зі старого складу та додалася Вирівська сільська рада ).  А Іскрисківщинська, Ободівська, Павлівська, Рижівська сільські ради спільно з іншими радами, вирішили об’єднатись у Білопільську міську ОТГ.

Надіємось, що на цей раз процес завершення утворення Річківської ОТГ відбудеться без ексцесів і 23 грудня перші вибори в ній будуть успішні.

По іншому розвивалась схожа ситуація у Черкаській області.

Серед ОТГ, перші вибори в яких ЦВК призначила на 29 жовтня 2017 р., була і Водянська сільська ОТГ у Шполянському районі. Але 29 червня 2017 р. депутати Лип’янської сільської ради ухвалили відмову від приєднання до об’єднаної територіальної громади з центром у Водяному, пізніше заявили про вихід з ОТГ і жителі Веселокутської сільської ради.

Тож, можливо, щоб не отримати ситуацію подібну до Річківської ОТГ, ЦВК 31 серпня 2017р. прийняла постанову № 170, якою внесла зміни до своєї постанови від 18 серпня 2017 року № 164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року». А серед прийнятих змін фігурувало «виключення 13 позиції у додатку 22 до постанови». Тобто, фактично, йшлося про скасування перших виборів у Водянській сільській ОТГ.

«Реанімувати» Водянську ОТГ не вдалося, а на її «руїнах» виникла Лип’янська ОТГ, вибори в якій відбудуться 23 грудня 2018р. До «бунтівної» сільської ради приєдналось, ще дві сільради, які раніше планували увійти до Водянської ОТГ.

Але створення Лип’янської ОТГ у такому вигляді не залишає вибору жителям Нечаївської сільради, яка тепер буде «затиснута» між Лип’янською ОТГ та Кіровоградською областю. Тож вони не матимуть можливості приєднатися до жодної іншої ОТГ, окрім Лип’янської.

Також подовжується процес «доукомплектації» вже створених ОТГ. Так, постановою №157 від 12.10.2018 «Про додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад 23 грудня 2018 року», призначено додаткові вибори депутатів 26 сільських, селищних рад.

Зокрема, у Вінницькій області такі вибори відбудуться в 1 селищній раді, у Волинській області – в 7 сільських та селищній радах, у Дніпропетровській області – в 4 сільських та селищних радах, у Донецькій області – в 1 сільській раді, у Запорізькій області – в 1 селищній раді, в Івано-Франківській області – в 3 сільській та селищних радах, у Кіровоградській області – в 1 селищній раді, у Сумській області – в 2 сільській та селищній радах, у Тернопільській області – в 1 сільській раді, у Харківській області – в 2 селищних радах, у Чернівецькій області – 1 сільській раді, у Чернігівській області – в 2 сільській та селищній радах.

У Зимнівській сільській ОТГ Володимир-Волинського району Волинської області, додаткові вибори відбуваються вдруге і завершують процес об’єднання всіх рад Волинського району, тож третіх додаткових виборів у ній не буде.

Чи в інших ОТГ будуть другі чи, навіть треті й більше, додаткові вибори, залежить від рішучості політиків з центральних органів влади в бажанні пошвидше завершити процес утворення ОТГ.