Публічний паралельний підрахунок голосів як інструмент захисту результатів виборів

Вибори, Місцеві вибори, Проекти, Прозорі місцеві вибори 2015, Теми

16 жовтня 2015 р. у Бердянську, Краматорську , Слов’янську та 19 жовтня 2015 р. в Києві в рамках проекту «Прозорі місцеві вибори» пройшли прес-конференції присвячені прозорому і публічному паралельному підрахунку голосів як інструменту захисту результатів виборів.

Для того, щоб повернути довіру до результатів виборів проект «Прозорі місцеві вибори – 2015» пропонує партіям і кандидатам  інструмент для проведення паралельного підрахунку голосів в он-лайн режимі. Це допоможе кандидатам захистити свій результат виборів, убезпечитися від можливих маніпуляцій – або звинувачень у маніпуляціях.

pc1.4

Прес-конференція, Краматорськ, 16.10.2015, Сергій Васильченко

«У день виборів на базі нашої платформи http://vybir.info  ми пропонуємо політичним силам провести оперативний публічний підрахунок голосів», – зазначив Сергій Васильченко, голова правління Українського центру суспільних даних, – «Це дозволить всім зацікавленим виборцям побачити динаміку по ходу голосування (явку), динаміку підрахунку голосів, а також результати виборів: які політичні сили проходять до ради (і з якими саме депутатами) та кого обрали міським головою».

«Також система «Прозорі місцеві вибори» дає виборчим штабам можливість взаємного контролю, що убезпечить від звинувачень у спробах фальшування. Відповідно, буде більше довіри до новообраної місцевої влади – адже вона буде обрана чесно», – додав Андрій Горбаль, виконавчий директор організації.

Електронний алгоритм підрахунку голосів та визначення переможців допоможе й ТВК, адже це зменшує шанси заповнення дільничних протоколів з помилками, тому, ймовірно, проект посприяє, щоб вибори відбулися без уточнень та перерахунків.

 

666148

Прес-конференція, УНІАН, Київ, 19.10.2015, Андрій Горбаль

Також на прес-конференції було зроблено певні проміжні висновки в рамках діяльності проекту:

Питання готовності ТВК повністю висвітлювати свою роботу:

На цих виборах, як і на минулих є проблема з висвітленням роботи ТВК. У більшості випадків інформація частково розміщається на сайтах відповідних рад. Є певні виключення – так, є міська виборча комісія в Мукачеві, яка дуже повно розміщає свої матеріали. Але навіть у Києві, постанови ТВК почали з’являтись на її сторінці лише під кінець вересня, та й то не всі, і в незручному вигляді.

Проблемою є трактування закону. Деякі ТВК готові давати нам постанови для опублікування, але без додатків, в яких і є головна інформація – опис меж округів, перелік кандидатів та ін.

pc3.3

Прес-конференція, Краматорськ, 16.10.2015, Сергій Васильченко

До ТВК кандидати подають інформацію, яка потім не оприлюднюється – декларації, автобіографії та ін. Тут виникає питання, навіщо тоді її подавати, адже дані у деклараціях чи біографіях не впливають на реєстрацію чи відмову. А без оприлюднення, ці папери просто займають місце і ніякого значення не мають.

666152

Прес-конференція, УНІАН, Київ, 19.10.2015, Андрій Горбаль

Проблеми формування виборчих округів:

Карти виборчих округів, які були розроблені в рамках проекту, виявили. Округи, що простягаються від одного краю міста до іншого, взаємно переплетені округи, анклави, суттєво відмінна кількість виборців у округах – все це свідчить про значні проблеми у системі формування виборчих округів.

У містах, де дільниць більше, ніж округів, округи повинні складатися з цілої кількості дільниць. Тому, «перекоси» у кількості виборців – неминучі. Коли дільниць ненабагато більше, ніж округів, то деякі округи будуть вдвічі більші за населенням, аніж інші.

Є також проблема з виконанням норми закону про неперервність меж округів. Поява анклавів буває зумовлена самою територіальною структурою адміністративних одиниць. Так, у Краматорську міську раду входять декілька селищних рад, які в свою чергу складаються з декількох населених пунктів. Ці населені пункти не мають спільних кордонів, тож і виборча дільниця, яка розміщена на території такої селищної ради, сама складається з анклавів. Відповідно і округ, створений з такої дільниці, не матиме неперервних меж.

Але є випадки, коли дільниці, зібрані у округ, не мають спільних меж. Можливо це пов’язано з тим, що відсутні карти виборчих дільниць, і членам ТВК важко точно уявити, як насправді виглядатимуть межі округу. Як видно на приладі Краматорська та Слов’янська, у випадках розривів меж – дільниці даного округу розташовувались відносно недалеко одна від одної.

Система «Прозорі місцеві вибори -2015» на даний час дозволяє всім виборцям, які мають доступ до Інтернету, ознайомитись з тим, яка партія і як представлена в його окрузі (у Бердянську, Краматорську і Слов’янську) – на сайті ЦВК немає розбивки по округах, а просто висять списки партій з кандидатами і треба продивлятися всі списки, щоб зрозуміти, хто закріплений за конкретним округом.

Також виборці можуть оцінити і партії – які про себе яку інформацію розміщають, чи є в них виборчі програми і наскільки вони співпадають з поглядами виборцями. Представники ЗМІ та більш політично активні виборці можуть проглянути тексти постанов ТВК і оцінити її роботу – оперативність та юридичну грамотність при прийнятті рішень.

У день голосування та під час підрахунку голосів всі охочі зможуть бачити все в оперативному режимі – у «прямому ефірі».