Дані для паліативної допомоги

Охорона здоров’я, Статистика

Прикріплені файли

За підтримки Міністерства охорони здоров’я України та Міжнародного фонду “Відродження”, фахівці Українського центру суспільних даних протягом 4-11 вересня 2018 провели серію круглих столів “Сучасні підходи до використання даних у наданні паліативної допомоги”. Заходи відбулися у Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі та Києві.

big

Паліативна допомога – це окремий вид медичної допомоги для людей із серйозними хворобами (що загрожують життю), має на меті полегшити симптоми і зменшити страждання і покращити якість життя пацієнта та його близьких. Найчастіше паліативна допомога асоціюється із знеболенням та іншими видами підтримки наприкінці життя.

Медична реформа включає паліативну допомогу як один з видів допомоги, витрати на яку будуть покриватися державою. При цьому, Національна служба здоров’я України буде фінансувати лише ті послуги, стосовно яких зафіксовані достовірні дані.

У обговореннях взяли участь понад 160 фахівців з паліативної допомоги, управлінь соціального захисту, інформаційно-аналітичних центрів медичної статистики, організацій пацієнтів, лікарів з усіх областей України. Під час зустрічей учасники обговорили такі питання:

  • Міжнародну практику роботи з даними у сфері паліативної допомоги, індикатори та дані Індексу якості смерті, стандарти якості надання медичної допомоги у Великій Британії, перспективи фінансування паліативної допомоги.
  • Проекти змін до порядку організації та надання паліативної допомоги в Україні, зокрема використання детальних даних щодо стану пацієнта для визначення його потреби у паліативній допомозі, використання міжнародних шкал, можливості фіксації даних та їх інтеграції до електронних медичних інформаційних систем.
  • Питання оцінки потреби України у паліативній допомозі, практичні проблеми у сфері паліативної допомоги.

У обговореннях також брали участь провідні експерти:

  • Леся Брацюнь – радник міністра охорони здоров’я, експерт МОЗ України за напрямком «Паліативна та хоспісна допомога. Геріатрія».
  • Людмила Андріїшин – експертка ДОЗ Івано-Франківської області, завідувач виїзним / консультативним відділенням ОКЦПД Івано-Франківської області.
  • Андрій Роханський – лікар, правозахисник, громадська організація «Інститут правових досліджень і стратегій».
  • Євгеній Горох – заступник директора департаменту стандартизації медичних послуг – начальник  відділу якості медичної допомоги та інформаційних технологій, Державний експертний центр МОЗ України.

Учасникам було презентовано нову публікацію Українського центру суспільних даних “Дані для паліативної допомоги: міжнародний досвід, українська практика, стандарти, індикатори, оцінки”.

Посібник містить огляд практики використання даних у країнах з “високою якістю смерті”, зокрема у Великій Британії, рекомендацій ВООЗ, практичних інструментів оцінки потреби пацієнта у паліативній допомозі з використанням спеціальних шкал. Значну частину публікації присвячено оцінці потреби у паліативній допомозі в регіонах України. Методика оцінки потреби на основі рутинних даних (Держстату – про причини смерті, Медстату, Національного канцер-реєстру, Реєстру хворих на туберкульоз – про кількість хворих) розроблено в Українському центрі суспільних даних у консультаціях з профільними фахівцями (онкологами, фтизіатрами, педіатрами, демографами та ін.)

По завершенню круглих столів було отримано коментарі та пропозиції щодо вдосконалення системи надання паліативної допомоги у світлі запропонованих змін до надання та організації паліативної допомоги в Україні.